Turkuazoo Sualtı Dünyasından Eğitime Büyük Destek

Anayasamızın 56. Maddesinde “Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşın ödevidir” denilmektedir. Yani sözün özü, Çevre kirliliğinin önlenmesinde ve korunmasında devlete ve vatandaşa ödevler düşmektedir. Herkes temiz ve güzel bir çevrede yaşamak ister ama çok az kişi onu korumak için bir çaba sarf eder veya bu bilince sahiptir. Bu bilinç eksikliğinden ötürü toplumun büyük kesimi, yaşadığı dünya da kendisinde sonra da birilerinin yaşayacağı gerçeğini unutur. Koruyup güzelleştirerek kendisinden sonraki gelecek kuşaklara bırakması gereken çevreyi yavaş yavaş (bana göre gittikçe artan bir hızla) yok eder.

 

Şimdi konu başlığı ile yukarıda yazdıklarının ne ilgisi var dediğinizi duyar gibiyim. Şöyle ki bugün okuduğum bir haber ile “İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü” ve “Turkuazoo Sualtı Dünyası” arasında bir protokol imzalandığını, buna istinaden haftanın belirli günlerindeki belli saatlerde dev akvaryumun öğrenciler tarafından ücretsiz ziyaret edilebileceğini öğrendim.

Alın size çevre bilinci oluşturmada kocaman kaçırılmayacak bir fırsat. Ben geçen sene gittim çocuklarımla ve inanılmaz büyülü bir yerdi sanki. Oradan ayrıldığımızda aslında ne kadar zengin bir dünyada yaşadığımızı bir kez daha idrak etmiş, doğadaki bu zenginliğe hayran kalmıştım.

 

Hadi evde oturma düşüncesini veya maç izleme planlarınızı bir kenara atın ve çocuklarınızla Turkuazoo‘da Su altı Dünyasını keşfe çıkın. Özellikle yengeçlere dokunmalarına izin verin. Her akvaryumdaki balığın bilgilerini okuyun ve tekrar ettirin. Bizlere hiç kazandırılmayan veya çok geç kazandığımız çevre bilincini kazanmalarına yardım edin. En azından onlar sıra kendilerine geldiğinde korusun ve geliştirsin bu emaneti.

 

Hepinize eğlenceli bir gezi diliyorum

Öğrenciler için ücretsiz ziyaret saatleri:

Pazartesi     : 10:00 ile 13:00 de

Salı               : 13:00’de

 

Not : Bu arada, çocuklarının doğayla anlamlı bir bağ kurmadan büyüyen bir kuşağa ait olmasını istemeyen anne babaların başucu kitabı olan “Doğadaki Son Çocuk” kitabını ısrarla tavsiye ediyorum.

 

Kitap hakkında detaylı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz

Yeni yorum gönder

%d blogcu bunu beğendi: