Tatilde eğlenmek, gezmek bulaşıcı hastalıklara maruz kalmak

Bugün yazmak istediğim konu büyük şehirlerdeki çocukların bulundukları kalabalık eğlence merkezlerindeki bulaşıcı hastalık riskleridir. Nezle, grip, bademcik iltihabı, orta kulak iltihabından tutunda zatüreye kadar pek çok solunum yolu hastalıkları ve kızamık, su çiçeği gibi özellikle çocuklarda yayılma riski olan hastalıkların bulaşması için elverişli ortamlara sahip bu eğlence merkezleri, gün içinde on binlerce insanın dokunarak birbirine virüs ve bakteri bulaştırmalarına sebep olmaktadır.

 

Tabi ki bir kız çocuğu babası olarak buralardan çocuklarımızı uzak tutmakta zorlandığımızı ve bazı günler mecbur kaldığımızın farkındayım. Lakin uzmanların söylediklerine kulak verince üstünü sıkı giyindirerek açık hava bir yere eğlenmeye gitmenin ya da en azından daha tenha yerlerde eğlenmenin ne kadarda önemli olduğunu fark ediyorum.

 

Avm’lerde ve içerisindeki eğlence merkezlerinde geçireceğiniz kısıtlı süreler için yanınızda anti-bakteriyel jeller bulundurmanız, eğlence süresinin yanında faydalanılan araçların adedini de kısıtlı tutmanız, sonrasında ivedilikle elleri yıkamanız, hastalıklara iyi birer korunma tedbirleri olarak sayılacaktır. Sanırım en iyi tedbir buralardan uzak durarak, eğlenceli hale getirebileceğiniz yürüyüş vb açık hava aktivitelere yönelmek olacaktır.

 

 

Yeni yorum gönder

%d blogcu bunu beğendi: