Özgüven nedir, ne işe yarar?

Aslında “çocuklarda özgüvenin önemi ve sonuçları”nı içeren uzun bir yazı yazmak için geçtim klavyeye ama okunması sıkıcı olur ya da okunmaz diye endişe ederek, yazıyı bölmek ihtiyacı hissettim. Yazının sonunda bir sonraki bölümün bağlantısını paylaşacağım. Umarım okuyanlara faydalı olur.

Özgüven; sabit kalan, değişmeyen bir duygu ya da durum değildir. Ortama, duruma veya zamana göre değişen, farklı güven duyguları olabilir. Herkesin,kendine güvendiği ya da güvenmediği zamanlar olabilir. İnsanlar yaşantıları boyunca, bazı alanlarda (akademik başarı, hitabet) kendine güvenip, diğer alanlarda (spor, dans, sosyal ilişkiler) güvensiz olabilirler. Bazen de tam tersi de söz konusu olabilir.

Özgüveni yüksek kişiler, kendisiyle ilgili olumlu düşünebilen, İç görüsü yüksek, yeteneklerinin ve sınırlarının farkında olan, kendini kabul etmiş kişilerdir. Yeteneklerine olan güvenleri sayesinde başaracaklarına inanarak hareket ederler. Bu yüzden yaptıklarında, başkalarının onayına ihtiyaç duymaz, kendilerini başkalarına kabul ettirmek endişesi-çabası da taşımazlar.

Oysa tam tersi durumda olan güvensiz kişiler, kendilerine değer vermeyen, yetenek ve sınırlarının farkında olmayan,(bu yüzden) devamlı olarak başarısız olma kaygısı taşıyan kişilerdir. Kendileri hakkında oluşturdukları duygu ve yargıları, diğer insanlardan aldıkları geri bildirimlerle alakalıdır. Bu yüzden (başarısız olma korkusundan dolayı) ya hiç harekete geçmezler, ya da sadece insanlarda (olumlu) bir izlenim bırakmak adına bir şeyler yaparlar.

Özgüven; Kişinin kendine verdiği değeri gösteren ölçütlerden biridir. İnsanlar sahip oldukları zevke göre, bir rengi, yemeği, çiçeği, eşyayı vb. sevmediklerinde, rahatsızlık hissetmezler. Oysa kendilerine ait bir özellikten hoşlanmadıklarında ki bu özellik değiştiremeyecekleri bir özelliktir çoğu zaman, iç dengeleri bozulur, huzursuzluk yaşarlar ve öz güvenlerini yitirirler.

Özgüven, insanlar için  temel ve hatta en önemli duygusal gerekliliklerinden biridir. Herkes, kendine güvenen, (her ortamda ve karşılaşabileceği her durumda) kendini daha iyi hisseden ve daha rahat ifade edebilen biri olmak ister. Kişilerin, başarılı, mutlu ve dengeli hayat sürmesinde, kendilerine duydukları özgüven ile doğru orantılı bir ilişki vardır. İnsanlar, yaşamlarından keyif alabilmek için bu temel duyguya ihtiyaç duyarlar.

 

İkinci bölüm: Çocuk için özgüven ne kadar önemlidir

Yeni yorum gönder

%d blogcu bunu beğendi: