Özgüven geliştirmede anne – babalara öneriler

Özgüven nedir, ne işe yarar ve çocuk için  ne kadar önemlidir? Konularına değindikten sonra, özgüven duygusu gelişmiş çocuklara sahip olmak isteyen anne-babalara tavsiyelerde bulunmak istiyorum. Direk bu sayfaya gelen okuyucuların, özgüven ile alakalı yazımızın, önceki bölümlerini de okumalarını tavsiye ediyorum.

Anne Babalar Ne Yapmalı?

  • Çocuğunuzu İyi Tanıyın! Başkaları İle Kıyaslamayın

  Çocuğunuzu yetenekleri ve sınırlıkları ile iyi tanıyın. Beklentilerinizi bu sınırlıklara göre belirleyin. Asla başka çocuklar ile kıyaslamayın. Kendisi kıyasladığında dahi müdahale edip, herkesin farklı olduğunu ve her şeyi yapamayacağını anlatın. Sınırlıklarını tanımasını sağlayıp geliştirmesi için yüreklendirir iken baskı yapmamaya özen gösterin.

  • Açık Olun! Koşulsuz Şartsız Sevin Çocuğunuzu

  Çocuğunuz istediğiniz gibi biri olmazsa, onu sevmeyeceğiniz fikrini taşımasın. Akıllı, uslu, başarılı olan çocuğun sevileceğini düşündürmeyin. Ona duyduğunuz sevginin, onun varlığına duyduğunuz sevgi olduğunu bilsin. Yetişkinler bile empati yoksunu iken, ondan duygularınızı anlamasını beklemeyin. Anlayacağını düşünerek mesajlar vermek yerine, duygularınızı açıkça ifade edin. (Böyle davrandığında endişeleniyorum, üzülüyorum, korkuyorum vb.)

  • Dikkatli Dinleyin! Önemsediğinizi hissettirin

  Çocuğunuz sizinle konuşurken, başka işlerle uğraşmayın. Bütün dikkatinizi ona verin. Önemsediğinizi hissettirin. Ama hocam bizimki hiç susmuyor ki diyor olabilirsiniz ama onu önemsemediğinizi hissederse, “Neden bizimle hiçbir şeyini paylaşmıyor” demeye başladığını günler yakındır demektir.

  • Güven Duyun! Cesaretlendirin

  Çocuğunuza güvenin. Bu güveni hissettirin. “Benim oğlum-kızım hata yapmaz” cümlesi, güven duygusu vermekten uzak ve hatta pedagojik olarak yanlış bir cümledir. Sorumluluk almasına ve başarıyı yakalamasına etken olacak ortamlar hazırlayın.

  •  Yanlış Yapmasına İzin Verin! Risk Alsın

  Başarmak için, denemek ve hatalardan ders almak, sonra tekrar denemek gerekir. Çocuğunuza sınırlı riskler alabilmesini öğretin. Yeni deneyimler kazanması için yüreklendirin. Bu deneyimlerde yapacağı hataların, nasıl tecrübeye dönüşeceğini anlatın. Hem ayrıca böyle bir bakış açısına sahip ailede, çocuklar rahatlıkla ebeveynlerine hatalarından bahsedebileceklerdir.

  • Suçlamayın! Tartışın

  Çocuğunuz yaptığı hatayı paylaşmak için  karşınıza geldiğinde, yargılayıp suçlamak yerine, konuyu tartışmaya açın. Nerede hata yapıldığı üstüne konuşmak, hatanın tekrar edilmemesinde (suçlamaya göre) daha etkili olacaktır. Yapılan hatanın oluşma nedeni yerine, çocuğun kişiliğine etki edecek saldırılarda (Sende beyin yok, kafan çalışsa böylemi olurdu?) bulunmak, özgüveni yıkacaktır.

  •  Cesaretlendirin! Takdir Edin

  Sadece özel davranışlarını veya başarılarını değil, küçük dahi olsa güzel ve doğru davranışlarını da takdir edin. Ama bu yaptığı her şeyi takdir etmeniz anlamına da gelmesin. Davranışların dışında genel durumu veya ilerlemesi konusunda da cesaretlendirin. Davranışın övülmesinin, cesaretlendirmek olmadığını hatırlatmak istiyorum. Direk çocuğun şahsını övmek cesaretlendirir. (Okumanı hızlandırmak için, her gün fazladan bir saat okuma yapman, hepimize sorumluluk sahibi ve çalışkan bir çocuk olduğunu gösterdi. Seninle gurur duyuyorum.)

Özetle; ailesi tarafından koşulsuz sevilen, önemsenen, fikirlerine değer verilen, yargılanmayan, kıyaslanmayan, güven duyulan, sorumluluk alan, cesaretlendirilen, sahip olduğu özellikleri ile kabul edilen çocuklarda özgüven duygusu gelişir. Aksi durumlardaki çocuklar da ise gelişmez diyebiliriz sanırım.

Birinci bölüm:Özgüven nedir, ne işe yarar?

İkinci bölüm:Çocuk için özgüven ne kadar önemlidir?

Bir yorum yapılmış

 1. Güzel bir yazı olmuş bir anne olarak notlarımı aldım. Kişisel düşünceleriniz mi Hocam yoksa okuduklarınızdan alıntı mı?

  Reply

Yeni yorum gönder

%d blogcu bunu beğendi: