Okuma Alışkanlığı Ve Çocuk

Çocuklarınızın kitap okuma alışkanlığı kazanmış olmaları, onların eğitimleri açısından önemlidir elbette ama okumak sadece okul için mi gereklidir?

Kitap okuyan çocukların anlama kapasiteleri artar, Empati kurma yetenekleri yükselir, Hayal güçleri gelişir, Kelime hazneleri genişler ve bunların tamamı sayesinde kendilerini daha iyi ifade eden, toplumdan her kesim insan ile daha rahat iletişime geçebilin, yani kısaca etkin ve sosyal birey olurlar.

Bazı çocuklar siz istemeseniz dahi, her fırsatlarını kitap okuyarak geçirmek isterler. Keşke her anne-baba bu kadar şanslı olabilseydi. Bazı çocuklar ise (günümüzde pek çok çocuk diyebiliriz sanırım) kitap okuma eğiliminden uzakta olmak bir yana, hayatları boyunca sürebilecek kitap okumaktan kaçınma eğilimi içerisindedirler.

Kitap okuma tamamıyla içsel bir davranıştır. Bu davranışı kazandırmak ve sürekliliğini sağlamakta en büyük sorumluluk anne-babalara düşmektedir. Çünkü; diğer bütün konularda olduğu gibi, kitap okuma davranışı kazandırmada da, çocuk rol-model olan anne-babayı örnek almaktadır.

Çocuklar bebeklikten itibaren gördükleri her şeye, yaşantıları sayesinde bir takım anlamlar yüklerler. Kitap okumakla geçirebileceği zamanı, televizyon veya bilgisayar karşısında geçiren anne-baba, çocuğuna “okumak sıkıcıdır” mesajı vermektedir. Böyle bir durumda olan anne-babanın çocuğuna kitap okumanın faydalarından bahsetmesi nafile bir çaba olacaktır.

Unutmayınız ki; Okuma arzusu, güdüsü olan bir ihtiyaç haline gelmişse “Okuma Alışkanlığı” sağlanmıştır diyebiliriz.

Bir sonraki yazıda, kitap okuma alışkanlığı kazandırmada anne-babaların yaptığı hatalardan bahsedeceğim.

Fikirleriniz benim için değerlidir. Lütfen aşağıdaki yorum kısmından düşüncelerinizi paylaşın.

 

Yeni yorum gönder

%d blogcu bunu beğendi: