Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmada Anne-Babaların Yaptığı Hatalar

Hepimiz çocuklarımızın okuma davranışı kazanmalarını istiyoruz. Yine de çocuğunuz kitap okumaktan kaçınıyor ise aşağıdaki noktalara göz atmanızda fayda var. “Nerede hata yapıyorum?” sorusunun cevabı belki de bunların arasındadır.

Bunları Yapmayın !
  1. Çocuğa okuması noktasında baskı yapmak, okumadığı için ceza vermek en sık yapılan hatalardan biridir. Baskı ya da ceza gören bir çocuk mutsuz olacaktır ve mutsuzluğunun kaynağı olarak kitapları görecektir.
  2. Özellikle okuması yavaş olan veya eksik okuma yapan çocukların, başkaları ile kıyaslanmamak adına hiç okuma yapmadıkları görülmektedir. O yüzden çocuğunuzun okuma becerisini başka çocuklar ile kıyaslamaktan kaçının.
  3. Henüz okuma alışkanlığı kazanmamış bir çocuğa, edebi eserlerin dayatılarak zorla okutulmaya çalışılması, çocuğu okumaktan soğutmaktan başka bir işe yaramaz. Aceleci olmayın her eserin bir zamanı var.
  4. Özellikle küçük yaş çocuklarına, resimsiz yada çok az resimli kitaplar verilmesi de sakıncalı bir davranıştır. Okumayı yeni öğrenen çocuklar, sesleri heceye, heceleri kelimelere, kelimeleri ise cümlelere çevirerek okurlar. Cümleleri akılda tutarak okumaya ve okuduklarını anlamlandırmaya çalışırken epey yorulurlar. Kitapların içindeki resimler onlar için dinlenme noktalarıdır. Ayrıca kitapların resimleri, okuduklarını anlamlandırmalarına da katkı sağlamaktadır.
  5. Çocuğa kazandırılmak istenenleri sağlamada kitaplar en büyük yardımcılarımızdır. Lakin okuma zevki diye de bir şey var. Okumaktan zevk almayan bir çocuğun, okuma alışkanlığını edinmesi beklenemez.  Çocuğa zevkini sormadan, onun zevkine uymayan kitaplar ile çıkmayın karşısına. Sizin zevkinizi, okuduğunuz kitaplardan kopyalayacaktır zaten.
  6. Okuma güçlüğü çeken çocuk ile dalga geçilmesi, ve hatta başkalarına da aksettirilerek, okuyamadığının anlatılması, çocuğu küçük düşürmektedir. Sonuçta çocuk bu durumdan kaçınmak için okuma davranışını bırakmaktadır.

Bir sonraki yazıda, kitap okuma alışkanlığı kazandırmada anne-babalara tavsiyelerde bulunacağım.

Sizlerinde eklemek istediği noktalar var ise lütfen yorum panelini kullanarak benimle paylaşınız.

Yeni yorum gönder

%d blogcu bunu beğendi: