Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmada Anne-Babalara Tavsiyeler

Bazen cevap en basit olan ve akla ilk gelendir. Kitap okumak istemeyen çocukların en sık kullandığı bahane başım ağrıyordur. Eğer okuma problemi ile karşı karşıyaysanız ve daha önceki yazıda bahsettiğim hataları da yapmıyorsanız, ilk önce bir göz doktoruna gidiniz ve çocuğunuzu muayene ettiriniz. Çünkü göz rahatsızlığı olan bir çocuk kitap okuduğunda gerçekten başı ağrır. Eğer ki gözlerinde de bir kusur bulamadınız ise aşağıdaki önerilere göz atın. Umarım yardımı olur.

 1. En başta ve en önemlisi okuyacağı kitabı kendisinin seçmesine izin verin. Kitabı almaya beraber gidin.
 2. Eğlenceli bir şeylere başlamasına karşı çıkmayın hatta teşvik edin. Çizgi romanlardan faydalanın. Unutmayın ilk amacımız okuma alışkanlığını kazandırmak.
 3. Mutlaka haftalık bir dergiye abone olmasını sağlayın. Hangi dergiye abone olacağını kendi seçsin. İlgi alanlarına göre “Bilgisayar Oyunları” dergisi dahi olabilir. İlla “Bilim Çocuk” almak zorunda değil.
 4. İlk izlenim önemlidir. Çocukların kitaplar hakkındaki ilk izlenimleri, genellikle kitabın kapağına baktıkları anda oluşur. O yüzden lütfen canlı, kıpır kıpır resimli kapağı olan kitaplar bulmasına yardımcı olun.
 5. Kahramanlarının macera yaşadığı, devamlılığı olan serili kitaplar almaya çalışın. Çocuk kitaptan ve kahramandan hoşlanırsa, serinin geri kalanlarının da okunacağından emin olabilirsiniz.
 6. Çocukların sandığınızdan daha sosyal bir yaşantıları vardır. Arkadaşlarının ne tür kitaplar okuduğunu öğrenin ve o tür kitaplarla şansınızı deneyin.
 7. Onun seçip beğenerek aldığı kitaplardan bir kaçını ondan izin isteyerek sizde okuyun.  Kitaplar hakkında sohbet edin. Sohbetin anlatma kısmını çoğunlukla ona bırakın. Sizinle ortak bir noktası daha olması hoşuna gidecektir. Zevkini methetmeyi de ihmal etmeyin.
 8. Fırsatları değerlendirin. Okumaktan hoşlanmayan çocukların (ve hatta büyüklerin) kitap okumayı önemsiz gördükleri, boş zamanı değerlendirme olarak algıladıkları bilinmektedir. O zaman sizde günlük hayatın içinde okumayı kullanın. Posta kutusundan bir davetiye mi geldi? Ne yazdığını çocuğunuza okutun. Akşam yemeğinde özel bir yemek mi yapacaksınız? Kitaptan ya da internetten fark etmez, açın yemek tarifini önce okusun sonra size yapmanızda yardım etsin. Yeni bir TV mi aldınız? Kullanma Kılavuzunu baştan sona okutmadan açmamalısınız televizyonu (-:
 9. İlgi alanlarından faydalanın. Futboldan mı hoşlanıyor? Maç özetleri ya da röportajlara denk geldiğinizde ona okutun. Sinemada gitmek istediği bir film mi var? Film hakkında eleştiri yazıları bulun ve gitmeden bir göz atmasını isteyin.
 10. Kütüphane gezileri düzenleyin. Arada bir uğrayıp kitap alın kütüphaneden. Siz kitap alırken size eşlik etmesini isteyin. Asla kitap alması için baskı yapmayın. Alıp okuduğunuz kitapları iade etmeye giderken, kitaptaki hikayeleri ya da öğrendiklerinizi coşkulu bir şekilde paylaşın onunla.
 11. İlgi çekici güzel bir kitap ayracı hediye edin. Kitap okumaya mola vermek istediğinde kaldığı yeri gösterecek bir ayracının olması, kitap okumanın başlanıp bitirilmesi gereken bir görev olmadığını hatırlatacaktır.
 12. En önemlisi kitap okuduğu için, büyük övgülerde bulunmayın. Okumanın doğal bir şey olduğunu fark etmesini sağlayın. Mesela “bu kadar çok şeyi nerden biliyorsun?” diyerek sahip olduğu bilgisini övmeniz daha doğru olacaktır.

Sizlerinde eklemek istediği tavsiyeler var ise lütfen yorum panelini kullanarak benimle paylaşınız.

Yeni yorum gönder

%d blogcu bunu beğendi: