Hava Değişimine Dikkat – Bahar Ayı Hastalıkları

Havaların ısınmaya başlamasıyla, “artık hastalık yok” diye zannediyorsanız tekrar düşünün. Çünkü bahar mevsimi özellikle çocuklar için “hastalık mevsimi” olabiliyor. Alerjik rahatsızlıklar, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları, döküntülü hastalıklar ve virüslere bağlı ishaller, bahar ayında sıkça karşılaşılan rahatsızlıklardır.

Kronik Astım Öksürüğü, Gece Öksürüğü, Solunum Sıkıntıları, Göz Nezlesi, Krup, Saman Nezlesi, Kabakulak, Suçiçeği, 5.Hastalık, 6.Hastalık gibi hastalıklar ile virüslere bağlı üst solunum yolu enfeksiyonlarının neden olduğu ishal vakalarının, bahar mevsiminde sıklıkla karşımıza çıktığını söyleyen doktorlar, hastalık belirtileri görüldüğünde doktora başvurulması gerektiği söylüyor ve bilinçsiz ilaç kullanımından kaçınılmasını tavsiye ediyorlar.

Havaların ani değişiminden kaynaklanan rahatsızlıklar düşünülerek, çocukların kıyafetlerini “hava biraz daha ısınırsa” veya “daha sonra serinlerse” düşüncesi ile seçmeli, gerekiyorsa terleme ihtimali göz önüne alınarak, yanlarına fazladan kıyafet alınmalıdır.

Her dönemde olduğu gibi hijyenin öneminden bahsedilmeli ve sıklıkla ellerini yıkama davranışı kazandırılmalıdır. Alerjisi olanlar evdeki tozlar ve polenlere karşı önlemlerini almalı, gerekmedikçe bu dönemlerde dışarı çıkmamalıdır. Alerjisi olmayan çocuklar evde oturtularak yada alış veriş merkezine götürülerek vakit geçirmek yerine, Yürüyüşe çıkartılma, parka götürülme, bisiklete bindirilme gibi aktivitelerle bağışıklık sistemi kuvvetlendirilmeli ayrıca güneşten alması gereken faydayı alması sağlanmalıdır.

Unutmadan şunu da belirtmek istiyorum. Başta ishaller olmak üzere, pek çok hastalığa karşı bağışıklık sistemimizi kuvvetlendiren probiyotikler içeren yoğurt ve kefir gibi ürünleri günlük olarak tüketiniz ve çocuklarınıza tükettiriniz. Taze sebze ve meyve tüketimi ile ihtiyaç duyduğunuz vitaminleri doğal yollarla alınız. Makalede bahsedilen hastalıkların belirtileri konusunda internetten araştırmalar yapınız.

Geciken baharın herkese sağlık ve huzur getirmesi dileğiyle…

Yeni yorum gönder

%d blogcu bunu beğendi: