Hafta Sonu Fazladan Uyuyarak Obeziteden Korunabilirsiniz.

Amerika’da yapılan ve “Pediatrics” dergisinde sonuçları yayınlanan araştırmaya göre; obez olan çocukların, yaşıtları olan zayıf çocuklara göre özellikle hafta sonları daha az uyudukları gözlenmiş. Üstelikte fark öyle ahım şahım bir fark değil. Hafta sonları 20 dk daha az uyuyan çocuklarda obez olma riski artmaktaymış.

Şimdiki aklımla, çocukluğumu düşünüyorum da ben hafta sonları erkenden uyanan çocuklardandım. Çünkü sabah erkenden tv kanallarında çizgi filmler başlardı. Öğlene yakın ise paparazzi programları devam ederdi. Çizgi filmleri kaçırmamak için erkenden uyanarakmı aldım bu kiloları acaba diye düşünmeye başladım. (Ahh dufy duck ahhh)

Madem öyle burdan RTÜK’e seslenelim olmadı dilekçe yazalım. Bundan sonra hafta sonları saat 9’dan önce çizgi film koymasınlar televizyonlara. Hatta sabah erken saatlerde çocuklar için sıkıcı olan yayınlar yayınlasınlar. Böylece erkenden uyanmaz ve obez olmayız

Tüm öğrencilerime de öğrettiğim gibi çocuklar yalnızca uyurken büyürler. Amerika Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü’ne göre de okul çağındaki çocuklar ile ergenlerin günde en az 9 saat uyumaları gerekmektedir. Gece geç saatlerde yada sabah erken saatlerde hangi yayının olduğunu önemsemeyin. Unutmayın en önemli olan şey sağlığınız.

Yeni yorum gönder

%d blogcu bunu beğendi: