Çocuklar İçin Güvenli İnternet Kullanımı

Zamanın ve Teknolojinin ilerlemesi ile çoğalan internet uygulamalarının kullanımı son derece artmıştır. Artık çoğu şirket hatta devlet kurumları bile işlerini internet üzerinden takip etmenizi istemektedir. Online randevu sistemleri, internet üstünden bilgilendirme siteleri ve hatta e-develet uygulamaları interneti hayatımızın vazgeçilmez noktasına taşımaktadır.

 

Böyle bir tablo içerisinde çocuklarınızı internetten uzak tutmak olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Sonuçta internet günümüzün en büyük iletişim aracı olmuştur. Peki bu iletişim aracının olumsuz yönleri ve tehlikelerinden haberimiz varmı? Daha da önemlisi bu tehlikelerden çocuklarımızı nasıl koruyacağız.

 

Bugün ki yazımda sizlere dünyanın sayılı antivirüs programlarından Norton’un ücretsiz programı olan “Norton Online Family” programını tanıtacak ve kurulumu ile ilgili resimli anlatımda bulunacağım.

 

Umarım sizler için faydalı olur.

 

“Çocuklarınızın çevrimiçi ortamdaki güvenliğini sağlamak için daha zekice bir yol” sloganı ile hizmet veren “Norton Online Family” isimli programı bilgisayarınıza yükledikten sonra, çocuklarınızın internet kullanımını hem izleyebiliyor hem de kullanım ile ilgili kurallarını koyabiliyorsunuz. Kullanım haklarını dilediğiniz gibi belirliyorsunuz.

Programı indirmek için önce siteye bağlanıp üye olmanız gerekmektedir.

 

1.)  Norton Online Family sitesine bağlanarak “Şimdi Kaydol” kısmını kullanarak üyelik kaydınızı başlatabilirsiniz.

 

 

 

 

2.)  Size daha fazla özellikli ücretli olan Premieri de tavsiye edecek olan sayfada ücretsiz seçimi tercih ediniz. (Hatırlatma: Norton Online Family Premier sadece ABDde vardır.)

“Online Familyyi Edinin” butonunu kullanarak Norton Hesabınızı oluşturun.

 

3.)  Sitenin sizi karşılayacağı ismi “Ekran Adı” kısmına giriniz ve kendiniz için bir avatar belirleyiniz. İleri diyerek bir sonraki aşamaya geçiniz.

 

 

 

4.)  Bu aşamada çocuğunuzun adını, cinsiyetini ve yaşını giriniz. Çocuğunuzu temsil edecek bir avatar seçiniz. Unutmayın çocuğunuz en fazla 17 yaşında olabilir.

 

 

 

 

5.)  Dilerseniz yeni bir çocuk daha ekleyebilir, dilerseniz başka çocuk eklemeyi sonraya bırakabilirsiniz.

 

 

 

 

6.) “NORTON SAFETY MINDER YAZILIMINI YÜKLE” butonunu kullanarak programı indirme sayfasına gidiniz. “ŞIMDI YÜKLE!” kısmından programı bilgisayara indiriniz.

* Eğer kurulumda yardım almanız gerekirse, talimatları yazdırmak için burayı tıklayınız.

7.) “BU SEÇENEK İLE DEVAM EDİN” butonuna tıklayarak “Norton Online Family” ana sayfasına dönüş yapınız.
8.)  Tekrardan çocuk eklemek isterseniz çocuğunuzun isminin yanındaki + (artı) işaretine tıklayarak ekleme yapabilir ve tüm çocuklarınızın internet kullanımlarını, tek bir hesaptan farklı izin hakları ile yönetebilirsiniz.

 

 

9.)  Etkinlik kısmında iken Çocuğunuzun avatar resminin üzerine tıklayarak internet kullanımı hakkında bilgilere erişebilirsiniz.

 


 

 

10.)  Unutmayın “Ayarlar” kısmından çocuğunuzun internet kullanım haklarını belirleyebilirsiniz.

 

 

 

Programı inceledikçe kullanmakta zorluk çekeceğinizi düşünmüyorum. İnternet kullanımı her geçen gün artmakta ve faydaları kadar zararları da yükselmektedir. Bu yüzden geleceğimiz olan çocuklarımızı internet kullanımı konusunda bilinçlendirme sorumluluğu öncelikle siz Anne ve Babalarındır.

Bu yüzden aşağıda verdiğim bağlantıları da incelemenizi öneriyorum.

* Rtük tarafından hazırlanan “Çocukların Güvenli İnternet Kullanımı” ile ilgili Ebeveynlere öneriler” isimli

%d blogcu bunu beğendi: