Bir öğretmenin nota kağıtları; Ders Planı

senfoni şefi

Mesleğe yeni başlamış bir öğretmen arkadaş ile ders planı yapmak konusunda konuşuyorduk. Ders planı neden önemli sorusu karşısında, yazılı sorusunu cevaplar gibi maddeler saymaya başladı bana. Onunla sohbet ederken belirttiğim noktaları buradan paylaşmak istedim. Umarım faydalı olur.
 
Geçen sene sosyal medyada “Bir yöneticinin kabiliyetine göre çalışanlar; ya dinleyici, ya müziği icra eden ya da icra edilen senfoninin kendisi olabilirler” demişim.
 
Şimdi bunu sınıftaki öğretmen için uyarlarsak ve aşağıdaki gibi söylersek, hatalı bir söz olmaz sanırım.
 
Bir öğretmenin kabiliyetine göre öğrenciler; ya dinleyici, ya müziği icra eden ya da icra edilen senfoninin kendisi olabilirler.
 
Sınıfta tıpkı bir orkestra şefi gibidir öğretmen. Dersin işlenişini yönetmek, öğretimin en önemli noktasıdır diyebiliriz. Bu durumda, orkestra şefinin önündeki nota kağıtlarına benzettiğim ders planı, gürültüyü, müziğe dönüştürmenin en önemli araçlarından birisi olmaktadır.
 
Ders planı öğretmen için kılavuzdur. Öğretimde izlenecek yolu gösterir. Öğretilecek içeriği hangi sıra ile sunacağını gösteren bir araçtır. Öyle ki dersin işlenişi sırasında, ders planına şöyle bir göz attığınızda, dersin hangi aşamasında olduğunuzu fark edersiniz. Ayrıca adım adım sıralanmış, hatta numaralandırılmış bu planı izleyerek dersi işleyen öğretmenin, gerçekleştirdiği her adım sonunda, başarıya doğru ilerlediğini görerek motive olacağını düşünüyorum.
 
Derse iyi bir başlangıç yapmak (merak uyandırmak) ve sonunu güçlü bitirmek, öğrenmenin gerçekleşmesi için önem arz etmektedir. Öğretmenin derse başlamadan önce bunları belirlemiş olması, öğrenmeye mutlaka katkı sağlayacaktır.
 
Her öğretmen konunun kritik noktalarını bilir. Lakin bazen o kritik nokta, sınıf ortamının doğası gereği öğretmenin zihninde kaybolabilir. Ders planına sahipseniz, Öğrenilecek konunun kritik noktaları gözünüzün önünde olur ve hiç birini kaçırmamış olursunuz.
 
Derse girmeden önce bir ders planı hazırlamak zaman yönetimi açısından da çok önemlidir. Ancak bu plan çok katı olmamalıdır. Unutmamalıyız ki katı bir plan yapmak ve bunu uygulamak, hiç plan yapmamak kadar sakıncalıdır.
 
Son söz olarak; Aslında her ders bir kompozisyondur öğretmen için. Giriş gelişme sonuç bölümleri ile bir bütünlük arz eden.

Not: Yukarıda belirttiklerim, okuduğum kitaplardan, deneyimli öğretmen büyüklerimden ve yaşantımdan edindiklerim sonucu oluşmuş kişisel görüşlerimdir. Farklı fikirlere her zaman açığım. Lütfen fikirlerinizi yorum yaparak bana ulaştırınız.

2 Yorum yapılmış

  1. Emeğinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş. Yazılarınızın devamını bekliyoruz 🙂

    Reply
    • Teşekkür ediyorum. Bu sefer yazmaya devam edeceğim inancındayım 🙂 bu arada; “Ders Planı hazırlamada dikkat edilecek noktalar” hakkında bir yazı taslak halinde şuanda 🙂 belki haftasonuna yayınlarım.

      Reply

Yeni yorum gönder

%d blogcu bunu beğendi: