24 Kasım’da öğretmen olmak üzerine notlar

Bugün 24 Kasım öğretmenler günü, öğretmen olmanın haklı gururu ile bir yandan yapılan sırt sıvazlama haberlerini okuyor, diğer yandan da sosyal medyayı takip ediyordum. Sosyal medyada takip ettiğim öğretmenlerin “Öğretmenler günü” mesajlarını okurken, kutlama mesajlarının genelinde bulunan bir dil dikkatimi çekti. Özetleyecek olursak, öğretmen arkadaşlarımın çoğu, “Öğretmenlik Mesleğini Layıkıyla Yerine Getiren” öğretmenleri tebrik ediyorlardı.

Biliyoruz ki her meslekte, mesleği layıkıyla yerine getirmeyenler vardır. Lakin, öğretmenliği (mesaisi olan) bir iş olarak gören, kitaptaki konuları işlemekten gayrı bir sorumluluk hissi duymayan, ne yazık ki sayıları gün be gün artan ve adına öğretmencikler diyeceğim bu grup, öğretmenler zümresi tarafından, görmezden gelinemeyecek bir noktaya varmışlardır.

Nedenleri ve çözüm yolları üzerine konuşmaktan çok, bilinen bir tespiti dile getirmekti amacım. En büyük umudum, bu öğretmenciklerin, öğretmenlik idealine sahip eğitimcileri gözlemleyerek, doğru ve ahlaklı olanı kazanacak olabilme ihtimalleridir.

Bu vesile ile, üzerimde emeği ve katkısı olan kıymetli öğretmenlerim başta olmak üzere, tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutlarım.

 

Yeni yorum gönder

%d blogcu bunu beğendi: